World Cup 2006 - Swedish TV Guide
The matches will be split between TV4 and SVT. Don't be surprised if some of the games on SVT have you flicking back and forth between SVT1 and SVT2.
Some of the more obscure games - to a Swedish audience, anyway - will be shown on SVT24 if more interesting games are being shown on the main channels.
The Swedish television arrangements for the knockout phase are yet to be announced, and will depend on whether Sweden make it through the group stage.
Friday 9 June
Germany v Costa Rica, 18:00 - SVT
Poland v Ecuador, 21:00 - TV4
Saturday 10 June
England v Paraguay, 15:00 - SVT
Trinidad and Tobago v Sweden, 18:00 - SVT
Argentina v Ivory Coast, 21:00 - TV4
Sunday 11 June
Serbia & Montenegro v Holland, 15:00 - TV4
Mexico v Iran, 18:00 - SVT
Angola v Portugal, 21:00 - TV4
Monday 12 June
Australia v Japan, 15:00 - SVT
USA v Czech Republic, 18:00 - TV4
Italy v Ghana, 21:00 - SVT
Tuesday 13 June
South Korea v Togo, 15:00 - TV4
France v Switzerland, 18:00 - SVT
Brazil v Croatia, 21:00 - TV4
Wednesday 14 June
Spain v Ukraine, 15:00 - SVT
Tunisia v Saudi Arabia, 18:00 - TV4
Germany v Poland, 21:00 - SVT
Thursday 15 June
Ecuador v Costa Rica, 15:00 - TV4
England v Trinidad and Tobago, 18:00 - SVT
Sweden v Paraguay, 21:00 - TV4
Friday 16 June
Argentina v Serbia & Montenegro, 15:00 - SVT
Holland v Ivory Coast, 18:00 - TV4
Mexico v Angola, 21:00 - SVT
Saturday 17 June
Portugal v Iran, 15:00 - TV4
Czech Republic v Ghana, 18:00 - SVT
Italy v USA, 21:00 - TV4
Sunday 18 June
Japan v Croatia, 15:00 - SVT
Brazil v Australia, 18:00 - TV4
France v South Korea, 21:00 - SVT
Monday 19 June
Togo v Switzerland, 15:00 - TV4
Saudi Arabia v Ukraine, 18:00 - SVT
Spain v Tunisia, 21:00 - TV4
Tuesday 20 June
Costa Rica v Poland, 16:00 - TV4
Ecuador v Germany, 16:00 - TV4
Paraguay v Trinidad and Tobago, 21:00 - SVT
Sweden v England, 21:00 - SVT
Wednesday 21 June
Portugal v Mexico, 16:00 - TV4
Iran v Angola, 16:00 - TV4
Ivory Coast v Serbia & Montenegro, 21:00 - SVT
Holland v Argentina, 21:00 - SVT
Thursday 22 June
Czech Republic v Italy, 16:00 - SVT
Ghana v USA, 16:00 - SVT
Japan v Brazil, 21:00 - TV4
Croatia v Australia, 21:00 - TV4
Friday 23 June
Saudi Arabia v Spain, 16:00 - TV4
Ukraine v Tunisia, 16:00 - TV4
Switzerland v South Korea, 21:00 - SVT
Togo v France, 21:00 - SVT
Last 16
Saturday 24 June
Germany v Sweden, 17:00 - TV4
Argentina v Mexico, 21:00 - TV4
Sunday 25 June
England v Ecuador, 17:00 - SVT
Portugal v Holland, 21:00 - SVT
Monday 26 June
Knockout 5: Winner of Group E v Runner-up of Group F, 17:00
Knockout 6: Winner of Group G v Runner-up of Group H, 21:00
Tuesday 27 June
Knockout 7: Winner of Group F v Runner-up of Group E, 17:00
Knockout 8: Winner of Group H v Runner-up of Group G, 21:00
Quarter Finals
Friday 30 June
QF 1: Winner of Knockout 1 v Winner of Knockout 2, 17:00
QF 2: Winner of Knockout 5 v Winner of Knockout 6, 21:00
Saturday 1 July
QF 3: Winner of Knockout 3 v Winner of Knockout 4, 17:00
QF 4: Winner of Knockout 7 v Winner of Knockout 8, 21:00
Semi Finals
Tuesday 4 July
SF 1: Winner QF 1 v Winner QF 2, 21:00
Wednesday 5 July
SF 2: Winner QF 3 v Winner QF 4, 21:00
Third Place Playoff
Saturday 8 July
Loser SF 1 v Loser SF 2, 21:00 - SVT
FINAL
Sunday 9 July
Winners SF 1 v Winners SF 2, 19:00 - TV4
Comments
See Also
Some of the more obscure games - to a Swedish audience, anyway - will be shown on SVT24 if more interesting games are being shown on the main channels.
The Swedish television arrangements for the knockout phase are yet to be announced, and will depend on whether Sweden make it through the group stage.
Friday 9 June
Germany v Costa Rica, 18:00 - SVT
Poland v Ecuador, 21:00 - TV4
Saturday 10 June
England v Paraguay, 15:00 - SVT
Trinidad and Tobago v Sweden, 18:00 - SVT
Argentina v Ivory Coast, 21:00 - TV4
Sunday 11 June
Serbia & Montenegro v Holland, 15:00 - TV4
Mexico v Iran, 18:00 - SVT
Angola v Portugal, 21:00 - TV4
Monday 12 June
Australia v Japan, 15:00 - SVT
USA v Czech Republic, 18:00 - TV4
Italy v Ghana, 21:00 - SVT
Tuesday 13 June
South Korea v Togo, 15:00 - TV4
France v Switzerland, 18:00 - SVT
Brazil v Croatia, 21:00 - TV4
Wednesday 14 June
Spain v Ukraine, 15:00 - SVT
Tunisia v Saudi Arabia, 18:00 - TV4
Germany v Poland, 21:00 - SVT
Thursday 15 June
Ecuador v Costa Rica, 15:00 - TV4
England v Trinidad and Tobago, 18:00 - SVT
Sweden v Paraguay, 21:00 - TV4
Friday 16 June
Argentina v Serbia & Montenegro, 15:00 - SVT
Holland v Ivory Coast, 18:00 - TV4
Mexico v Angola, 21:00 - SVT
Saturday 17 June
Portugal v Iran, 15:00 - TV4
Czech Republic v Ghana, 18:00 - SVT
Italy v USA, 21:00 - TV4
Sunday 18 June
Japan v Croatia, 15:00 - SVT
Brazil v Australia, 18:00 - TV4
France v South Korea, 21:00 - SVT
Monday 19 June
Togo v Switzerland, 15:00 - TV4
Saudi Arabia v Ukraine, 18:00 - SVT
Spain v Tunisia, 21:00 - TV4
Tuesday 20 June
Costa Rica v Poland, 16:00 - TV4
Ecuador v Germany, 16:00 - TV4
Paraguay v Trinidad and Tobago, 21:00 - SVT
Sweden v England, 21:00 - SVT
Wednesday 21 June
Portugal v Mexico, 16:00 - TV4
Iran v Angola, 16:00 - TV4
Ivory Coast v Serbia & Montenegro, 21:00 - SVT
Holland v Argentina, 21:00 - SVT
Thursday 22 June
Czech Republic v Italy, 16:00 - SVT
Ghana v USA, 16:00 - SVT
Japan v Brazil, 21:00 - TV4
Croatia v Australia, 21:00 - TV4
Friday 23 June
Saudi Arabia v Spain, 16:00 - TV4
Ukraine v Tunisia, 16:00 - TV4
Switzerland v South Korea, 21:00 - SVT
Togo v France, 21:00 - SVT
Last 16
Saturday 24 June
Germany v Sweden, 17:00 - TV4
Argentina v Mexico, 21:00 - TV4
Sunday 25 June
England v Ecuador, 17:00 - SVT
Portugal v Holland, 21:00 - SVT
Monday 26 June
Knockout 5: Winner of Group E v Runner-up of Group F, 17:00
Knockout 6: Winner of Group G v Runner-up of Group H, 21:00
Tuesday 27 June
Knockout 7: Winner of Group F v Runner-up of Group E, 17:00
Knockout 8: Winner of Group H v Runner-up of Group G, 21:00
Quarter Finals
Friday 30 June
QF 1: Winner of Knockout 1 v Winner of Knockout 2, 17:00
QF 2: Winner of Knockout 5 v Winner of Knockout 6, 21:00
Saturday 1 July
QF 3: Winner of Knockout 3 v Winner of Knockout 4, 17:00
QF 4: Winner of Knockout 7 v Winner of Knockout 8, 21:00
Semi Finals
Tuesday 4 July
SF 1: Winner QF 1 v Winner QF 2, 21:00
Wednesday 5 July
SF 2: Winner QF 3 v Winner QF 4, 21:00
Third Place Playoff
Saturday 8 July
Loser SF 1 v Loser SF 2, 21:00 - SVT
FINAL
Sunday 9 July
Winners SF 1 v Winners SF 2, 19:00 - TV4
Join the conversation in our comments section below. Share your own views and experience and if you have a question or suggestion for our journalists then email us at [email protected].
Please keep comments civil, constructive and on topic – and make sure to read our terms of use before getting involved.
Please log in here to leave a comment.